Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Jordan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1012
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 113 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Jordan » 2024-04-29, 06:12

Pompieri pisze: 2024-04-28, 20:41 Jordanie, stwierdzenie w stylu semickim " duszy zabic nie mozna " stwierdza dobitnie, ze dusza nie podlega w zadnym wypadku cyklowi smierci.
Czemu piszesz tylko o połowie tego zdania (zaznaczam to podkreśleniem) - wszak ono ma ciąg dalszy (wyróżniam to wyboldowaniem):
  • Mt 10,28 SNPD
    (28) I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, duszy zaś zabić nie są w stanie; bójcie się raczej Tego, który jest w stanie i duszę, i ciało zgubić w Gehennie.
Pompieri pisze: 2024-04-28, 20:41 Bog dusze stwarza, i cialo ( stwarza ) przez narodziny z ciala matki - a wiec dusza rodzi sie z mocy Boga
Jak rozumiesz werset poniżej, i czy on potwierdza to, że dusza jest czymś, co Bóg "stwarza/rodzi się ona" (rozumiem twoją wypowiedź w sensie: daje Bóg duszę człowiekowi jako element zewnętrzny).
  • (7) JHWH, Bóg, ukształtował człowieka, proch z ziemi, i tchnął w jego nozdrza dech życia – i człowiek stał się żywą duszą.
    Rdz 2:7 SNPD
Pompieri pisze: 2024-04-28, 20:41 Bog jest niesmiertelny czyli wieczny czyli ponad czasem ), a cialo jest smiertelne, bo i rodzic jest smiertelny.
Tak! Jedynie o Bogu czytamy, że On "sam z siebie" jest nieśmiertelny:
  • 1Tm 1:17 SNPD
    (17) A Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, jedynemu Bogu, cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

    1Tm 6:14-16 SNPD
    (14) abyś zachował przykazanie bez skazy, bez zarzutu aż do zjawienia się naszego Pana Jezusa Chrystusa,
    (15) które we właściwym czasie ukaże Cudowny i jedyny Władca, Król królów i Pan panów,
    (16) jedyny, który ma nieśmiertelność, mieszkając w świetle niedostępnym, którego nikt z ludzi nie widział ani zobaczyć nie jest w stanie; Jemu cześć i moc wieczna. Amen.
Czy o duszy ludzkiej też możemy przeczytać, że jej naturalnym przymiotem (albo jakkolwiek to nazwiemy) jest nieśmiertelność?...
Dezerter pisze: 2024-04-28, 21:59 Znam poglądy twoje Jordanie, a więc AD7
pożyjemy zobaczymy , kto ma rację,
Ułatwia nam to komunikację...
Tak, z pewnością będzie czas, gdy wszelkie zapytania i niejasności znajdą swoje pełne wyjaśnienie; czekam na to...
Dezerter pisze: 2024-04-28, 21:59 ja jak czytam, jak umierał Szczepan, to słyszę jego słowa
Panie Jezu, przyjmij ducha mego! i
(56) I rzekł: Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga.
Ważne jest, że Szczepan nie prosił: przyjmij duszę moją...
Mowa o duchu, co jest zgodne z tym opisem śmierci:
  • (6) Zanim zerwie się srebrny sznur i popęka złota czasza, i potłucze się dzban nad zdrojem, i złamany kołowrót wpadnie w studnię –
    (7) i wróci proch do ziemi, jak nim był, a duch wróci do Boga, który go dał.
    Koh 12:6-7 SNPD
Mamy też cud wskrzeszenia:
  • Łk 8,54-55 PAU
    (54) On wziął ją za rękę i zawołał: „Dziewczynko, wstań!”.
    (55) Duch jej powrócił i natychmiast wstała. Polecił, aby jej dano jeść.
Znów: nie czytamy o duszy, ale o duchu!... Znamienne, prawda?!
Dezerter pisze: 2024-04-28, 21:59 Po co to niebo otwarte? , dla kogo ?
i czemu Jezus już nie zasiada po prawicy Ojca, tylko wstał?,
może by przyjąć w swoje ramiona pierwszego męczennika chrześcijańskiego?
Mi taką interpretację Duch podpowiada
a tobie?
Niebo zostało otwarte dla Szczepana, by ujrzał Tego, za którego właśnie jest zabijany; to mu dodało otuchy, by wiernym do końca być...
Powstanie Jezusa to pewnie wyraz Jego szczególnego zainteresowania tym, co się na ziemi działo z Jego wiernym wyznawcą...
Ty interpretujesz to tak:
"może by przyjąć w swoje ramiona pierwszego męczennika chrześcijańskiego?"

A ja tak:
Biblijny opis - otwarte niebo, stojący Chrystus - dotyczy chwili, gdy Szczepan jeszcze żył! Nie mamy dalszego ciągu zdarzeń opisanego - Ty uważasz, że wtedy, gdy już Szczepan zasnął (bo tak dosłownie jest to zapisane; jego śmierć jest nazwana snem - więcej o tym piszę w moim powyższym opracowaniu), to poszedł żywy wprost w ramiona Syna Bożego...
A ja uważam, że śmierć Szczepana i należna mu na pewno za jego męczeństwo nagroda, to kwestia taka, jaką opisał ap. Paweł:
  • 2Tm 4,6-8 PAU
    (6) Ja natomiast już składam siebie w ofierze. Nadszedł czas mego odejścia.
    (7) Stoczyłem piękną walkę. Bieg ukończyłem. Wiarę ustrzegłem.
    (8) Teraz czeka na mnie wieniec sprawiedliwości, który w owym dniu wręczy mi Pan, sprawiedliwy sędzia. A nie tylko mnie, ale również wszystkim, którzy umiłowali Jego przyjście.
Co to jest "ów dzień"?! - dzień, gdy Pawłowi, ale i Szczepanowi (oraz wielu innych) będzie wręczony wieniec sprawiedliwości?...
Czy to aby nie jest dzień paruzji Chrystusa?! (powtórne przyjście w dniu ostatecznym, gdy On wzbudzi z martwych wierne osoby; piszę o tym w opracowaniu w punkcie nr 3, cytując Jana 6).

Zapytałeś @Dezerter - więc Ci odpowiedziałem; możemy się tu różnić, ale kulturalnie możemy o tym rozmawiać, a kiedyś się wszystko objaśni i wyjaśni (jednak do tego czasu warto być w świetle prawdy, a nie w mroku, czy półmroku nieprawdy... Prawda?!).
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1426
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 505 times
Been thanked: 222 times

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Pompieri » 2024-04-29, 07:42

Tekst biblijny w samej intencji zaprzecza Twoim wywodom Jordanie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jordan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1012
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 113 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Jordan » 2024-04-29, 07:56

Pompieri pisze: 2024-04-29, 07:42 Tekst biblijny w samej intencji zaprzecza Twoim wywodom Jordanie.
Który tekst; ten z kamienowania Szczepana?
Przeanalizuj teksty podane przeze mnie w opracowaniu i skonfrontuj z tym o Szczepanie (jeśli to do niego nawiązujesz)...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1426
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 505 times
Been thanked: 222 times

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Pompieri » 2024-04-29, 08:02

Nie tylko do niego , gdyz caly kontekst biblijny ( a nie jedynie poszczegolne fragmenty ) zlozony do kupy wskazuje na inne rozumienie.
Dzielenie zbla na czworo w wyluskiwaniu jedynie pod okreslona teze wersetow prowadzi do przepuszczenia calego wielblada dziwnych nauk przez sito blednych tychze nauk.
Trzymaj sie.

Awatar użytkownika
Jordan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1012
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 113 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Jordan » 2024-04-29, 08:11

Pompieri pisze: 2024-04-29, 08:02 caly kontekst biblijny ( a nie jedynie poszczegolne fragmenty ) zlozony do kupy wskazuje na inne rozumienie.
Jestem też za tym, aby w kontekście bliskim i dalekim studiować temat; staram się tak robić - moje opracowanie to pokazuje (nie byłem w stanie cytować wszystkich tekstów, ale je wskazuję + daję linki do nagrań, które odpowiadają na argumenty przeciwne).
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1426
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 505 times
Been thanked: 222 times

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Pompieri » 2024-04-29, 10:03

Dajesz linki pod teze, a te nie tworza nauki biblijnej, lecz swoista linie dowodowa, pozaapostolska, dla owiec nie z tej owczarni.

Awatar użytkownika
Jordan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1012
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 113 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Jordan » 2024-04-29, 10:17

@Pompieri - widzę to inaczej; nie zgodzimy się. Trudno.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1426
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 505 times
Been thanked: 222 times

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Pompieri » 2024-04-29, 10:27

No wlasnie - to problem calej reformacji: widzenie inaczej - i to w samych trzewiach reformacyjnych widzacych wzgledem inaczej mnozy sie na tysiace.
Katolicy widza ( o ile chca i pozostaja katolikami )to tak jak Kosciol, gdyz Kosciol widzi tak jak Apostolowie, a Apostolowie widza tak jak Jezus.
To jest wlasnie Tradycja.
A wiec - oczywiscie , brak zgody na protestantyzm. I oczywiscie - Jezus ma swe owce w innej owczarni, np: w owczarni protestanckiej.

Awatar użytkownika
Jordan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1012
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 113 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Jordan » 2024-04-29, 11:47

Pompieri pisze: 2024-04-29, 10:27 I oczywiscie - Jezus ma swe owce w innej owczarni, np: w owczarni protestanckiej.
No to mnie pocieszyłeś, bo gdzieś tu temat też jest aktywny, gdzie mowa o zbawieniu tylko w KK.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1426
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 505 times
Been thanked: 222 times

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Pompieri » 2024-04-29, 13:00

Zbawienie (teologicznie ) jest tylko w Kosciele Katolickim; przynaleznosc duchowa ( czyli wyznawanie wedlug innych regul/artykulow wiary ) jest szersza, gdyz nie z winy wyznawcow, ale z niemoznosci pelnego poznania wiary wielu chrzescijan nie przynalezac konfesyjnie do KK, pomimo trwania w bledzie formalnym staje sie dziecmi Bozymi, a owi osiagaja Krolestwo Boze.
Rowniez poza chrzescijanstwem bywa podobnie ( jest o tym w samym Pismie).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13962
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2047 times
Been thanked: 2232 times

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: sądzony » 2024-04-29, 14:11

Kiedy zaczyna się dalsze życie?
Dziś.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jordan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1012
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 113 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Jordan » 2024-04-29, 14:25

@Pompieri - mogę wiedzieć, czemu nie używasz polskich czcionek? Trudno się czyta bez nich...
Pompieri pisze: 2024-04-29, 13:00 staje sie dziecmi Bozymi, a owi osiagaja Krolestwo Boze
Wspominasz dzieci Boże w kontekście KB, co też robię, tak uważając, że w Królestwie Bożym (KB) będą Boże dzieci, a one, jak to Pan Jezus kiedyś przy pewnej okazji powiedział, a ja to do tego wątku odniosę: przyjdą z południa, północy, wschodu i zachodu... Na wejściu do KB nie trzeba będzie wylegitymować się denominacyjną przynależnością (oczywiście katolicką ;) ), lecz tym, czy się jest z Boga narodzonym DZIECKIEM BOŻYM, bo dla nich Królestwo Boże jest przygotowane!

Dlatego, choć ja sam gdzieś denominacyjnie należę, to absolutnie nie traktuję tego jako "biletu do nieba, do KB"! Nie zbawia nas adwentyzm, katolicyzm... i co tam by jeszcze wymienić można... Zbawia nas Pan Jezus Chrystus! A poznanie Go, to posiadanie życia wiecznego (J 17,3).
Mój nowy avatar ma w sobie tę cenną myśl o znajomości Jezusa, przez tłumacza Biblii na język łaciński wyrażoną (proszony o wyjaśnienie, co ja rozumiem pod tym hasłem, dałem je tutaj: viewtopic.php?p=378308#p378308 ).

@sądzony - dałeś najkrótszą odpowiedź: "Dziś."
Fajnie, a możesz rozwinąć tę myśl?... [np. w tę stronę, czy to "dziś" to jutro też "dzisiem" będzie?...]
Ostatnio zmieniony 2024-04-29, 14:27 przez Jordan, łącznie zmieniany 2 razy.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1426
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 505 times
Been thanked: 222 times

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Pompieri » 2024-04-29, 14:40

No widzisz, Jordanie, podales w sposob bardzo zblizony do katolickiej wykladnie jednego z aspektow katolickiej wiary.
Ja nie rozumiem tego zacietrzewienia niekatolikow, ktorzy najpierw walcza przeciwko katolikom, a nastepnie niemal doslownie podaja katolicki wykkad wiary w obronie swojego antykatolicyzmu.
Wyglada to na chorobe ...

Nie mam polskiej czcionki.
Ostatnio zmieniony 2024-04-29, 14:40 przez Pompieri, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13962
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2047 times
Been thanked: 2232 times

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: sądzony » 2024-04-29, 14:40

Jordan pisze: 2024-04-29, 14:25 @sądzony - dałeś najkrótszą odpowiedź: "Dziś."
Fajnie, a możesz rozwinąć tę myśl?... [np. w tę stronę, czy to "dziś" to jutro też "dzisiem" będzie?...]
Oczywiście, że mógłbym, ale uważam, że każde kolejne słowo, (łącznie z tymi, które właśnie stawiam) będzie rozmywać to co chciałem powiedzieć.
Pytanie jest na tyle głębokie, otwarte i ogólne, że odpowiedź musi być z jednej strony zamykająca, kierująca do wewnątrz, a z drugiej wręcz nic nieznacząca, niezauważalna czy nawet idiotyczna.

O miłości można gadać w nieskończoność, ale na pytanie:

Czym jest miłość?
Najwłaściwszą odpowiedzią jest Krzyż (Bóg umierający w uniżeniu za stworzenia).
Co tu dużo gadać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jordan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1012
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 113 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczyna się dalsze życie?

Post autor: Jordan » 2024-04-29, 15:32

sądzony pisze: 2024-04-29, 14:40 Oczywiście, że mógłbym, ale uważam, że każde kolejne słowo, (łącznie z tymi, które właśnie stawiam) będzie rozmywać to co chciałem powiedzieć.
Szanuję, nie dopytuję. :)
Pompieri pisze: 2024-04-29, 14:40 Wyglada to na chorobe ...
Jako lekarz to piszesz?
Pompieri pisze: 2024-04-29, 14:40 Ja nie rozumiem tego zacietrzewienia niekatolikow, ktorzy najpierw walcza przeciwko katolikom, a nastepnie niemal doslownie podaja katolicki wykkad wiary w obronie swojego antykatolicyzmu.
Bo nie jest przecież tak, że między katolicyzmem a protestantyzmem jest przepaść w rodzaju tej, która dzieli chrześcijan od np. buddystów! Mamy wspólne nauki i ja się tego ani nie wstydzę, ani nie wypieram, czy na siłę tego nie zmieniam, aby się tylko różnić...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”